W myśl słów „To nie koniec, kiedy przegrasz. Koniec jest wtedy, kiedy rezygnujesz”, 23 lutego odbyło się uroczyste Podsumowanie Gminnego Roku Sportowego 2022. Było to pierwsze popandemiczne 12 miesięcy, kiedy doświadczyliśmy ponownego rozkwitu sportowej rywalizacji. Podczas podniosłej Gali niemalże w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie nie zapomniano o ofiarach i bohaterach ukraińskiego narodu. Minutą ciszy uczczono również tragicznie zmarłych w skutek trzęsienia ziemi, które nawiedziło w ostatnim czasie Turcję oraz Syrię.

gala 2023 1

Głównymi bohaterami inicjatywy byli przedstawiciele lokalnego środowiska sportowego – zawodnicy, uczniowie, trenerzy, nauczyciele wychowania fizycznego oraz włodarze poszczególnych klubów i sekcji. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili również Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Marian Gadziński, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Przewodniczący Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS Tadeusz Tomaszewski, Radni Powiatowi – Danuta Winiarska, Telesfor Gościniak i Andrzej Kwapich, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo Marek Wiatrowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Witkowie Piotr Jóźwik z Wiceprzewodniczącymi Renatą Robaszkiewicz, Marianem Walczakiem oraz Radnymi, Stanisław Dolaciński – Przewodniczący Komisji Sportu Rady Miasta Gniezno, a jednocześnie Prezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan, Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Witkowie Tomasz Radacz oraz Dyrektorzy witkowskich placówek oświatowych. Po raz pierwszy w gminnym podsumowaniu sportu uczestniczyli również Lidia i Jacek Dróżdż z Instytutu Dziedzictwa Historii Sportu – autorzy i wydawcy książki „Czterdzieści lat minęło. Historia medali z 1980 roku” opowiadającej o wydarzeniach z 1980 roku, kiedy Start Gniezno zdobył brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski na żużlu - jedyny jak dotąd medal w tej kategorii gnieźnieńskiej drużyny. Z uwagi na bardzo dużą rzeszę witkowskich kibiców żużla, w projekt w roli mecenasa włączył się również Samorząd Gminy i Miasta Witkowo.

Wręczenie wyróżnień zainaugurował Burmistrz Marian Gadziński, podkreślając zaangażowanie lokalnego środowiska sportowego w proces krzewienia kultury i aktywności fizycznej. Przypomniał również o działaniach lokalnego Samorządu, mających istotny udział w uprawianiu wielu dyscyplin na terenie Gminy Witkowo.

gala 2023 1

W tym jakże ważnym dniu witkowski Samorząd w sposób szczególny postanowił uhonorować osobę, która przez lata współtworzyła podwaliny witkowskiego sportu. Na wniosek władz Witkowa uhonorowano działalność Statuetką Rycerza Wita, a więc odznaczeniem nadawanym za wybitne osiągnięcia w działalności społecznej, oświatowej, kulturalnej, gospodarczej i sportowej. Otrzymał ją były bramkarz GKS Vitcovii Witkowo, pasjonata gór na całym świecie, zdobywca Mont Blanc – najwyższego szczytu Europy oraz muzyk Pan Bogusław Brzozowski.

gala 2023 3

Następnym punktem uroczystości było wręczenie gratyfikacji finansowych na mocy uchwały podjętej 29 grudnia 2021 r. przez Radę Miejską w sprawie zasad, trybu przyznawania oraz rodzajów i wysokości nagród za osiągnięty wynik sportowy. Uhonorowanymi sportowcami zostali:

gala 2023 6

  • Wiktoria Łuczyńska – złota i brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym WTKU w Lublinie oraz zdobywczyni srebra i brązu podczas Otwartych Mistrzostw Europy w Karate Fudokan we włoskim Rimini.
  • Norbert Krakowiak – brązowy medalista Mistrzostw Europy Par rozegranych w Danii. Żużlowiec ekstraligowego GKM-u Grudziądz występujący w najlepszej żużlowej lidze świata.
  • Emilia Kupaj – trzykrotna medalistka Mistrzostw Świata WKA w karate w Szczecinie. Reprezentantka Akademii Karate Bestuto zdobyła wówczas dwa srebra i brąz w kategorii weteranek.

Na scenę zaproszono również sportowców i organizacje, które nie zapominają o swoich korzeniach, rodzimej ziemi, naszej małej witkowskiej ojczyźnie, będącymi tym samym ambasadorami witkowskiego sportu. Decyzją Kapituły wyróżniono:

gala 2023 7

  • Akademię Karate Besuto
  • Norberta Krakowiaka
  • Wiktorię Łuczyńską
  • Kamila Jaworskiego – medalistę w zawodach kulturystycznych – w tym podczas Arnold Classic Europe w Barcelonie
  • Kamila Dałka – wychowanka Gminnego Klubu Sportowego „Vitcovia” Witkowo, jednego z najzdolniejszych piłkarzy w historii tego Klubu, obecnie zawodnika trzecioligowej Unii Swarzędz.
  • Tymoteusza Kubickiego – Wicemistrza Polski w kategorii F1/N Młodzicy oraz II wicemistrza Polski modeli szybowcowych halowych klasy F1N.
  • Martynę Galant - lekkoatletkę, uczestniczkę Igrzysk Olimpijskich w Tokio, wielokrotną medalistkę Mistrzostw Polski oraz Europy.

Jak dotąd jedyna Olimpijka w historii Gminy i Miasta Witkowo z uwagi na występ w zawodach w Anglii, nie mogła przybyć na Galę. Mimo to przygotowała dla jej uczestników niespodziankę. Było nią wideo wyemitowane na dużym ekranie, za pośrednictwem którego Martyna przesłała pozdrowienia oraz opowiedziała o swoich najbliższych planach.

gala 2023 8

Czwartkowe wydarzenie było również idealną okazją do wręczenia nagrody za działalność na rzecz upowszechniania sportu i turystyki w lokalnym środowisku. Złotym medalem Wielkopolskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe wyróżniono Zastępcę Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo Marka Wiatrowskiego.

gala 2023 5

Zgodnie z 24-letnią historią Podsumowania Gminnego Roku Sportowego, pamiątkowymi medalami i statuetkami wyróżniono ponad 150 zawodniczek, zawodników, uczniów, trenerów oraz działaczy wytypowanych przez poszczególne kluby, organizacje i placówki oświatowe.

gala 2023 1 

gala 2023 1 

gala 2023 1 

 Wytchnieniem od ogromu emocji były występy wokalne uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie.

Wzorem zwyczaju zapoczątkowanego przed rokiem, decyzją Kapituły przyznano także nagrody specjalne. Nazwiska zwycięzców w trzech kategoriach skrywano w kopertach, których zawartość po wejściu na scenę odczytali: Przewodniczący Rady Miejskiej w Witkowie Piotr Jóźwik, Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Witkowie Tomasz Radacz oraz Burmistrz Gminy i Miasta Marian Gadziński. Wydarzeniem Roku wybrano Galę MMA z okazji X-lecia Klubu MMA Witkowo, Trenerem Roku Mateusza Mizerę z Akademii Karate Besuto, a Sportowcem Roku Wiktorię Łuczyńską.

gala 2023 1

gala 2023 1 

gala 2023 1 

 

gala 2023 1

Samorząd Gminy i Miasta Witkowo oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji dziękują za niezapomniane emocje oraz pomoc wszystkim zaangażowanym w organizację Podsumowania Gminnego Roku Sportowego 2022. Do zobaczenia za rok.

Zapraszamy do galerii