Tradycyjnie, w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, witkowska społeczność uczciła 105. rocznicę wybuchu tych jakże pamiętnych wydarzeń. O godzinie 16:00 uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich zainaugurowało spotkanie patriotyczne z udziałem zaproszonych gości, Pocztów Sztandarowych, szkół, organizacji społecznych i kombatanckich. Obchody uświetniła też Wojskowa Asysta Honorowa Garnizonu Powidz.

w g dsc 1643ggb

W podniosłej atmosferze wspólne świętowanie rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Państwowego.

w g dsc 1577hhh

Następnie głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Marian Gadziński, przypominając o genezie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Podkreślił również, jak ważne było zaangażowanie witkowskiej społeczności oraz jej wpływ na ówczesną sytuację w naszym regionie.

w dsc 1530ggss

Rangę środowym uroczystościom nadał również Apel Pamięci odczytany przez przedstawiciel Garnizonu Powidz. Pod przewodnictwem ks. ppłk Roberta Krzysztofiaka - Proboszcza parafii wojskowej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski modlono się za wszystkich poległych i walczących o wolną Wielkopolskę i Polskę.

w g dsc 1507hhh

Ważnym punktem spotkania było złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje i odśpiewaniu „Roty”.

w g dsc 1602ssv

w g dsc 1628ggg

Symboliczny wymiar miało z kolei odpalenie rac zlokalizowanych wokół Pomnika Powstańców Wielkopolskich. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc przedstawicieli lokalnych klubów sportowych oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie. Na zakończenie o godzinie 16:40, w całym mieście rozległ się dźwięk syren.

w g dsc 1630ggg

Na drugą część powstańczego świętowania wszystkich przybyłych zaproszono do Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka, gdzie odbył się koncert pt. Najpiękniejsze Pieśni Patriotyczne.

w g dsc 1692jjjrf

Przy współpracy z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Witkowie na deskach sali widowiskowej zaprezentowali się: Maggie Tunkiewicz-Zakrzewska i Maciej Klociński w towarzystwie Zespołu w składzie: Albert Kołodziejczak (perkusja), Paweł Głowacki (kontrabas), Andrij Melnyk (akordeon).

w g dsc 1713ff

Warto wspomnieć również, że tegoroczne obchody obfitowały w wydarzenia towarzyszące odbywające się w placówkach oświatowych na terenie Gminy Witkowo. Jednocześnie organizatorzy składają szczególne podziękowania wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację i przebieg witkowskich uroczystości upamiętniających 105. rocznicę wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

w g dsc 1729aaa

 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia: https://www.witkowo.pl/galeria/