Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Drukuj

W niedzielę na Stadionie Miejskim w Witkowie odbyły się Dożynki Gminne.

Dożynki to święto połączone z obrzędami dziękczynienia za ukończenie żniw i prace polowe. Już teraz można zaryzykować stwierdzenie, że wszyscy zaangażowani włożyli wiele wysiłku w przygotowanie tegorocznych uroczystości. Było to widać po barwnych dekoracjach, stoiskach i wystawach.

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017dożynki1 2
Całość uroczystości zainaugurowała uroczysta Msza Święta Dziękczynna w kościele pw. Św. Mikołaja w Witkowie celebrowana przez Proboszcza witkowskiej parafii ks. Stanisława Goca. W jej trakcie homilię wygłosił Wikariusz parafii ks. Jacek Wichłacz. Podczas uroczystej Mszy świętej z udziałem mieszkańców, zaproszonych gości, rolników oraz władz Gminy, zgromadzeni podziękowali za tegoroczne zbiory i kolejny rok owocnej pracy. Następnie ulicami miasta ruszył barwny dożynkowy korowód złożony m.in. ze Starostów dożynek, delegacji sołectw, pocztów sztandarowych, mieszkańców naszej Gminy. Rolę Starostów w tym roku pełnili: Paulina Bednarek oraz Grzegorz Cieślicki.

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017


Uroczystości obrzędowe święta plonów już na Stadionie Miejskim rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania Roty. Następnie głos zabrał gospodarz dożynek – Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo – Marian Gadziński, który powitał wszystkich gości. W swoim przemówieniu Włodarz Gminy podkreślił że:

„Dożynki to dla rolników i mieszkańców wsi bardzo ważna uroczystość. To przede wszystkim okazja do dziękczynienia za uzyskane plony i do podziękowania rolnikom za ich pracę. W tym dniu dziękujemy też Stwórcy za największy skarb rolniczego trudu, za chleb, który jak tradycja każe wypiekany jest z mąki z tegorocznych zbiorów i symbolicznie składany na ołtarzu. Na ołtarzu w kościele składany jest też wieniec żniwny, który jest wyrazem wdzięczności, za cały tegoroczny plon.

Zawód rolnika jest zawodem specyficznym, zawodem, którego warsztat znajduje się pod gołym niebem. Rolnik siejąc zboże nie wie, czy będzie miał możliwość je zebrać, czy tego włożonego trudu, poniesionego nakładu nie pokrzyżują różne okoliczności, np. warunki atmosferyczne, od których zależy między innymi ilość i jakość zebranego ziarna. Ostatnie lata są przykładem różnych anomalii pogodowych. Tegoroczne warunki atmosferyczne sprawiły, że początek żniw przeciągnął się w czasie. Mam tutaj na myśli żniwa rzepaczane, które były opóźnione o blisko 2 tygodnie, co mogło skutkować wydłużeniem się całej akcji żniwnej, ale mimo początkowych trudności pogoda nadrobiła swoje zaległości. Jeżeli mówimy o anomaliach pogodowych, w tym miejscu pozwolę sobie wspomnieć dzień 11 sierpnia bieżącego roku, kiedy m.in. przez Wielkopolskę przetoczyła się nawałnica burzowa siejąc zniszczenia w zabudowaniach i powalając drzewa. Jako Gmina Witkowo możemy mówić o wielkim szczęściu i opatrzności Bożej, bo praktycznie otrzymaliśmy zgłoszenia dotyczące jedynie 2 uszkodzeń związanych z budynkami gospodarczymi. Z rozmów z rolnikami wynika, że jeżeli chodzi ogólnie o zbiory zbóż są oceniane jako powyżej dobrych. Gorzej wyglądały zbiory rzepaku, które były znacznie poniżej średnich zbiorów z ostatnich lat, a powodem tego były między innymi wiosenne przymrozki.

Pracę rolnika wspiera technika i postęp techniczny. Rolnicy mają dostęp do nowoczesnego sprzętu, różnych maszyn i urządzeń, które ułatwiają pracę, ale mimo tej nowoczesności, cały proces rolniczych upraw czy też hodowli musi być jednak nadzorowany i kontrolowany. W tym dniu dożynkowym, właśnie za ten trud i wytężoną pracę, chcemy Wam – Rolnikom podziękować. W imieniu witkowskiego samorządu gratuluję inwestowania w gospodarstwa, wprowadzania nowoczesnych technologii.

Dziękuję za zaangażowanie, za Waszą pracę i za to wszystko co robicie na rzecz gminnego rolnictwa".

Po przemówieniu Burmistrza głos zabrali również zaproszeni goście składając rolnikom gratulacje i życzenia.

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Wśród przemawiających byli: Paweł Arndt – Poseł na Sejm RP, Tadeusz Tomaszewski – Asystent Posłanki do Parlamentu Europejskiego Krystyny Łybackiej, Andrzej Kwapich – Radny Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, reprezentujący na tegorocznych uroczystościach Starostę Powiatu Gnieźnieńskiego Beatę Tarczyńską, Przewodniczącego Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Dariusza Iglińskiego oraz Krystyna Markiewicz, reprezentująca Senatora RP Roberta Gawła i Posła na Sejm  RP Krzysztofa Ostrowskiego. Okolicznościowe adresy na ręce Burmistrza przesłali również: Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo Tadeusz Szymanek oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

dożynki 24

W dalszej części uroczystości dożynkowych zgodnie ze zwyczajem – Starosta i Starościna dożynek przekazali chleb wypieczony ze zbóż zebranych w czasie tegorocznych żniw. Okazałe bochenki złożyli na ręce Burmistrza Mariana Gadzińskiego oraz Proboszcza Stanisława Goca, którzy podzielił następnie ten chleb między gości i mieszkańców.

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Wśród zespołów, które umilały czas wszystkim uczestnikom tegorocznych dożynek znalazły się m.in. Orkiestra Dęta Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie, Zespół Folklorystyczny „SNUTKI", Zespół Flożaletowy „Wietrzyki", Zespół Śpiewaczy „My Młodzi" oraz Kapela Odjazdowa z Witkowa.

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Jednym z istotnych punktów programu tegorocznych dożynek było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec. W wyniku prac Komisja w składzie: Przewodniczący Komisji Marian Łukowski członkowie: Anna Malendowicz-Koteras, Angelika Larus, Kamila Pawłowska, Adolf Pławczyk, Edmund Rybarczyk wyróżniono i nagrodzono następujące wieńce dożynkowe:
I miejsce wieniec dożynkowy Sołectwo Małachowo Złych Miejsc,
II miejsce wieniec dożynkowy Sołectwo Srzyżewo Witkowskie,
III miejsce wieniec dożynkowy Sołectwo Malenin.

Pozostałe wieńce biorące udział w konkursie także wyróżniono.

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

O godzinie 18,00 miało z kolei miejsce losowanie głównych nagród w trzech loteriach fantowych prowadzonych w trakcie całych uroczystości. Dochód z loterii zostanie przekazany na cele charytatywne. Wśród głównych nagród, które można było wygrać znalazły się m.in. telewizor, pralka, kosiarka, rower, grill, robot wielofunkcyjny, żelazko, 2 stoliki kawowe oraz 2 krzesła obrotowe.

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

W trakcie tegorocznych dożynek Kurkowe Bractwo Strzeleckie zorganizowało i przeprowadziło dla wszystkich chętnych zawody strzeleckie z karabinka pneumatycznego. W zawodach wzięło udział 150 osób. W miłej i sportowej rywalizacji w kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Maria Aleksandra Zawistowska z wynikiem 47 punków. Weronika Popek i Aneta Kołodziejek uzyskały wynik 46 punków. W celu wytypowania drugiego i trzeciego miejsca Panie oddały do tarczy po jednym strzale. Drugie miejsce zdobyła Weronika Popek, a trzecie miejsce wywalczyła Aneta Kołodziejek. Podobna sytuacja miała miejsce wśród mężczyzn. Pierwsze miejsce zajął z wynikiem 46 punktów Daniel Kołodziejek, natomiast Sławomir Stoliński i Tomasz Szeszycki uzyskali po 45 punków. W celu wytypowania drugiego i trzeciego miejsca Panowie także oddali po jednym strzale do tarczy. Drugie miejsce zdobył Tomasz Szeszycki, a trzecie wywalczył Sławomir Stoliński. Dyplomy oraz puchary zwycięzcom wręczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Marian Gadziński oraz Hetman Kurkowego Bractwa Strzeleckiego – Bogusław Mołodecki. Wpisowe pochodzące ze strzelania w kwocie 300zł, zostało przekazane na rzecz dwóch rodzin z terenu naszej Gminy, które zostały poszkodowane w trakcie nawałnicy z 11 sierpnia.

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

W trakcie uroczystości dożynkowych można było również podziwiać wystawę maszyn rolniczych oraz wystawę i pokaz klubu modelarskiego „SOKÓŁ". Także na najmłodszych czekało wiele atrakcji m.in. animacje, malowanie twarzy, dmuchane zamki, kolejka oraz kącik fotograficzny.

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017
Pod hasłem „Abstynencja, to prawdziwa wartość" odbył się Dożynkowy Rodzinny Rajd Rowerowy do Stanicy w Gaju. Tym razem pogoda dopisała i na starcie przed Urzędem Gminy i Miasta Witkowo stawiło się kilkudziesięciu cyklistów. Malowniczą trasą przez Folwark, Piaski, Wierzchowiska i Żeleźnicę kolorowy peleton dotarł do mety, gdzie odbył się piknik. Zupa fasolowa, chleb ze smalcem i kiszone ogórki pozwoliły uczestnikom zregenerować siły, a występ Wiktorii Grylewicz umilał im czas.

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Podczas pikniku zostały rozlosowane nagrody ufundowane przez kwiaciarnię ŚWIAT PREZENTÓW i Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo. Nagrodą główną był rower, którego szczęśliwym właścicielem został Michał Kruk z Witkowa.
Podczas dożynek stowarzyszenia i koła gospodyń zaprezentowały swoje stoiska, gdzie częstowano własnoręcznie wykonanymi wyrobami, wypiekami i potrawami.

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Dożynki Gminne - WITKOWO 2017

Gwiazdą uroczystości dożynkowych był zespół „Freaky Boys", który swoim występem wzbudził gromki aplauz wśród publiczności.

Święto dożynkowe zakończyło się zabawą taneczną. Mieszkańcy do późnych godzin nocnych bawili się przy muzyce zespołu „DUET".

Komitet Dożynkowy składa serdeczne podziękowania wszystkim Sponsorom, i Tym którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek. Nie sposób wymienić wszystkich, dlatego pozwalamy sobie na wielkie „dziękujemy" dla wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie.

Zapraszamy do galerii

Jesteś tutaj Dożynki Gminne - WITKOWO 2017