1 września 2019 r. przypadła 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

W 1939 roku wojska niemieckie przekroczyły granice Polski. O godz. 4.45 pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Tak rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Wojska niemieckie zaatakowały Polskę na całej długości zachodniej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Atak wspomagany był nalotami bombowymi Luftwaffe. Naziści zamierzali przełamać opór Wojska Polskiego w kilkanaście dni, jednak ostatnia bitwa polskiej wojny obronnej rozegrała się dopiero 2-5 października pod Kockiem.

W 1997 r. Sejm RP ustanowił dzień 1 września Dniem Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. 1 września w całym kraju oddajemy hołd obrońcom Ojczyzny i wspominamy wszystkich, którzy zginęli walcząc o Polskę.

w img 2066

w img 2061

Witkowskie uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną przez proboszcza witkowskiej parafii p.w. św. Mikołaja w Witkowie – Księdza kan. dr hab. Franciszka Jabłońskiego oraz ks. prefekta Juliana Wawrzyniaka, w której udział wzięły władze samorządowe, poczty sztandarowe, Wojskowa Asysta Honorowa z 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego oraz Poczet Sztandarowy z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, członkowie organizacji kombatanckich, przedstawiciele organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i uczniowie z witkowskich szkół.

Miłym akcentem był koncert kameralnego Chóru Męskiego „Szpaki”, który zaprezentował po mszy św. specjalny repertuar przygotowany na tą okazję.

W piękne, słoneczne popołudnie po uroczystej mszy św. pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich odbyła się uroczystość patriotyczna.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się od wprowadzenia sztandarów, odegrania hymnu państwowego oraz odsłuchania archiwalnego komunikatu Polskiego Radia o wybuchu wojny. W okolicznościowym wystąpieniu Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo – Marian Gadziński przypomniał historyczne znaczenie daty 1 września.

Po okolicznościowym wystąpieniu Burmistrza przybyłe na uroczystości delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalono pamiątkowe znicze.

Na zakończenie całej uroczystości Włodarz podziękował wszystkim uczestnikom za udział w spotkaniu.