w img 5503

27 grudnia, punktualnie o godzinie 16:00 rozpoczęły się witkowskie uroczystości upamiętniające 100. rocznicę wybuchu zwycięskiego w skutkach Powstania Wielkopolskiego.

Przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich zgromadziły się m.in. Poczty Sztandarowe: szkół, organizacji społecznych i kombatanckich. Nie zabrakło Pocztu Sztandarowego 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. Specjalnie na tę okoliczność wystawiony został również Poczet Sztandarowy Kompanii Witkowskiej. Sztandar Kompanii Witkowskiej jest repliką, która powstała na bazie oryginalnego drzewca z okresu Powstania Wielkopolskiego z zachowaną głowicą w postaci orła i okuciami.

w img 5291

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od odegrania Hymnu państwowego. Kiedy tylko wybrzmiały ostatnie strofy „Mazurka Dąbrowskiego” Bracia z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Witkowie zał. 1742 r. oddali salwę z armaty prochowej. Zaraz po tym nastąpiła minuta ciszy dla upamiętnienia pamięci Powstańców Wielkopolskich – tych którzy walnie przyczynili się do wyzwolenia wielkopolskiej ziemi. Następnie ks. Stanisław Goc – Proboszcz Parafii p.w. św. Mikołaja w Witkowie odmówił modlitwę.

w img 5308

w img 5311

Doniosły nastrój uroczystości podkreślił dodatkowo przyjazd bryczką Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Premiera Ignacego Jana Paderewskiego. Gnieźnieńscy aktorzy wcielający się w rolę tych wybitnych mężów stanu i ojców założycieli II Rzeczypospolitej odczytali fragmenty dwóch, niezwykle ważnych tekstów: Depeszy notyfikującej powstanie Państwa Polskiego z dnia 16 XI 1918 r. oraz Fragment „Opisu rewolucji w Witkowie” autorstwa Jana Cieślawskiego – dawnego dyrektora Banku Ludowego w Witkowie sporządzonego 10 lipca 1925 roku.

w img 5319

W dalszej części uroczystości głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo – Marian Gadziński, który przybliżył historyczne okoliczności związane z wybuchem Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu i konsekwencji jakie zbrojny czyn mieszkańców stolicy Wielkopolski miał dla rozwoju sytuacji w Witkowie. Włodarz Gminy wezwał wszystkich obecnych do nieustannego kultywowania pamięci o Powstaniu i jego bohaterach. Swoje wystąpienie zakończył wezwaniem: Cześć Ich pamięci!

w img 5350

Tuż po wystąpieniu Burmistrza przybyłe delegacje rozpoczęły składanie wiązanek kwiatów u podnóża Pomnika Powstańców Wielkopolskich. Przerwał je – zgodnie z wcześniej ustalonym scenariuszem dźwięk syren, które decyzją Wojewody Wielkopolskiego wybrzmiały w całej Wielkopolsce, dokładnie o godzinie 16:40. Kiedy przenikliwy dźwięk wybrzmiał dokończono składanie wiązanek.

w img 5383

Okolicznościowe spotkanie patriotyczne zostało dodatkowo wzbogacone o występ Zespołu Śpiewaczego „My Młodzi”, który wykonał wiązankę pieśni patriotycznych.
Tuż po występie Zespołu rozległ się śpiew „Roty” w tym samym momencie przedstawiciele Stowarzyszenia „Wiara Lecha” odpalili flary, których zapach i blask wypełnił przestrzeń wokół witkowskiego akropolu.

w img 5384

w img 5416

w img 5410

w img 5433

Kiedy wyprowadzono Poczty Sztandarowe zgromadzeni na uroczystości udali się w pobliże skrzyżowania ulic: Stary Rynek i Park Kościuszki. Tu na froncie kamienicy, która należała kiedyś do rodziny Knastów odsłonięto tablicę upamiętniającą Ignacego Karola Knasta – działacza społecznego, członka Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, a przede wszystkim Powstańca Wielkopolskiego. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo, przedstawiciele rodziny Powstańca oraz obecny właściciel nieruchomości. Nim dokonano wspomnianego odsłonięcia kilka słów wygłosił inicjator posadowienia tablicy – Mariusz Zborowski, historyk i lokalny regionalista. Korzystając z okazji zaprosił On zgromadzonych do Sali Historii, gdzie specjalnie na tę okazję zorganizował wystawę dedykowaną bohaterowi tego dnia pod wymownym tytułem: „Ignacy Knast – Witkowianin, Patriota, Społecznik”.

w img 5503

w img 5517

Nie był to jednak koniec tegorocznych uroczystości. Kilkanaście minut później w Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka rozpoczęły się występy artystyczne przygotowane przez uczniów dwóch szkół: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Powstańców Wielkopolskich w Mielżynie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie. Przygotowane przez uczniów i nauczycieli programy artystyczne wprost nawiązywały do tematyki odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Na tym oficjalne uroczystości się zakończyły. Pozostało jeszcze spotkanie okolicznościowe, które również miało miejsce w Centrum Kultury. Wypełnił je zapach ciepłej kawy i herbaty oraz świeżego piernika.

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację i przebieg witkowskich uroczystości upamiętniających 100, rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Zapraszamy do galerii