t 55a martial law poland

„Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej (…)”.

Od tych słów 13 grudnia 1981 roku rozpoczęło się przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który obwieścił w ten sposób wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. W konsekwencji tysiące osób zostało aresztowanych i internowanych, zawieszono funkcjonowanie swobód obywatelskich, wprowadzono godzinę milicyjną i szereg innych represji, które wymierzone były przede wszystkim w ruch Solidarności i jego przywódców. Trzy dni po wprowadzeniu stanu wojennego – 16 grudnia – Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO) oraz wojsko dokonały pacyfikacji toczącego się w kopalni „Wujek” strajku. Do protestujących otworzono ogień z broni palnej. 9 górników poniosło śmierć na miejscu, 23 zostało rannych. Zbrojna akcja w śląskiej kopalni była jednym z pierwszych aktów okrucieństwa i determinacji ówczesnej władzy, która zdecydowała o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Ofiar w późniejszym okresie było znacznie więcej.

W kolejną rocznicę tych tragicznych wydarzeń przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Witkowie zawisła biało-czerwona flaga, a u podstaw monumentu zapłonęło 9 symbolicznych zniczy. W ten sposób społeczność i samorząd Gminy i Miasta Witkowo oddały hołd wszystkich, którzy walczyli, oddając życie i zdrowie, o wolną i suwerenną Polskę. Pamiętamy! Chwała Bohaterom!